Biografia

Na fotografii Lilianna Lewandowska Lilianna Lewandowska
ur. 20 czerwca 1990 roku w Płońsku;

Absolwentka Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi. Podczas studiów, które ukończyła z wyróżnieniem odbyła praktyki w Teatrze Polskiego Radia i Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie, a także jako uczestniczka programu Biznes Media Hub organizowanego przez PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi została, w ramach jednego z Jego modułów, skierowana na staż w Krakowskiej Fundacji Filmowej.
W sezonie 2020-2021 uczyła się śpiewu pod kierunkiem Maestry Maryli Gralczyk.
W roku 2015/2016 podjęła kształcenie w Studium Aktorskim, w którym nauki co prawda nie zakończyła dyplomem, bo i dyplom i drugi semestr skupione były na sztuce współczesnej, a Jej zależało zawsze na klasyce i nie chciała robić czegoś sprzecznego z samą sobą, ale, jak podkreśla Bardzo Ceni ten czas w Studium spędzony, bo wiele nauczyła się podczas pierwszego semestru Studium od Wspaniale prowadzących zajęcia i umiejących przekazać swoje wiedzę, warsztat i miłość do pracy aktorskiej Pań Profesor Laury Łącz i Ewy Kani.
Aktorka (śpiewająca stylem Jadwigi Barańskiej, zajmująca się przede wszystkim klasyką), scenarzystka, autorka słów do piosenek, dziennikarka i jak sama o sobie mówi nade wszystko pisarka, a prywatnie ,,Barbara Niechcicowa”, Dyrektor Artystyczny i Producent Festiwalu Twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka, kierownik artystyczny ATAI Amatorskiego Teatru Artystycznej Inspiracji, który zaczęła tworzyć w marcu 2011 roku i przekształciła w firmę 3 listopada 2017, organizatorka spotkań autorskich z artystami w autorskim cyklu ,,Spotkania ze sztuką”, których gośćmi byli w 2011 roku 21 maja aktorka Beata Bandurska, 10 września reżyser dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, a w 2012 roku 19 marca reżyser Stanisław Jędryka, 10 września ,,człowiek chwytający przyrodę na gorącym uczynku” filmowiec Tomasz Ogrodowczyk; autorka wierszy i niewydanej jeszcze książki pt.-,,Marii Dąbrowskiej Myśli Niedokończonych, ciąg dalszy-czyli epilog do Nocy i Dni”, która jest kontynuacją powieści Marii Dąbrowskiej ,,Noce i dnie”. Artykuły prasowe Jej pióra ukazywały się czasem na łamach gazety ,,Wirtualny Płońsk”. Od 12 marca 2022 roku wraz z Krzysztofem Arsenowiczem tworzy w Jego audycjach na antenie Polskiego Radia Chicago cykl artystyczny, w którym dzielą się ze słuchaczami tym co w teatrze, filmie, literaturze, poezji i w ogóle w sztuce najpiękniejsze.
Prowadziła w internacie przy I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku spotkania z młodzieżą: 5 grudnia 2011 roku warsztaty teatralne, 14 maja 2013 roku Spotkanie na temat praw autorskiego, wykonawczego, producenckiego i wydawczego. Prowadziła także warsztaty teatralno-filmowe dla dzieci i młodzieży dwujęzycznych w Polskiej Szkole im. Hetmana K. Chodkiewicza pod patronatem św. Jana Pawła II w South Norwood, w Wielkiej Brytanii. Jest pomysłodawczynią, koordynatorem i główną organizatorką Jubileuszu ,,Nocy i dni”. 6 września 2014 roku-poprowadziła wraz z Karolem Strasburgerem, przygotowaną przez siebie konferansjerkę I części koncertu „Polskie noce i dnie”. Część ta poświęcona była muzyce Waldemara Kazaneckiego i stanowiła Inaugurację Jubileuszu Nocy i Dni. Wykonała wtedy również premierowo, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod dyrekcją Janusza Powolnego, piosenkę „Epilog do pewnej znajomości” z własnym tekstem, napisanym do muzyki Waldemara Kazaneckiego.
W dniach 19-23 stycznia 2015 roku wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zespołem Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku, współorganizowała przygotowany przez Samorządy Uczniowskie Przegląd Twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka. Realizowała relacje reporterskie z Gdynia Film Festiwal – wrzesień 2015
Prowadziła audycję autorską „Spotkania ze sztuką” na antenie KRDP – sierpień – listopad 2015
W 2015 roku prowadziła akcję zbierania głosów w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej (Magdalena Zawadzka otrzymała tytuł Mistrza) i plebiscycie Diamentowych Lwów (zostali nagrodzeni: Jadwiga Barańska – jako najlepsza aktorka 40 – lecia i Jerzy Antczak za Noce i Dnie – jako najlepszy film 40 – lecia
W maju 2016 zgłosiła kandydaturę do nominacji w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej (zgłoszona przez nią Jadwiga Barańska znalazła się w gronie nominowanych, a 19 września 2016 roku otrzymała tytuł Mistrzyni Mowy Polskiej Vox Populi)
Zajmowała się promocją i kontaktem z mediami oraz Public Relations przy organizacji akcji: Biegiem na Koniec Świata dla Asi (promocja na Face Book-u, 29 lipca obecność podczas łódzkiego odcinka biegu TVP3 Łódź na trasie, 3 sierpnia spotkanie ekipy biegowej z Władzami Powiatowymi Powiatu Kaliskiego i dziennikarką PR Kalisz oraz zaaranżowanie uczestnictwa ekipy biegu w urodzinach Olimpijki Marty Walczykiewicz organizowanych z okazji 30 urodzin i 20-lecia kariery przez Siostrę Jubilatki i Urząd Miasta w Kaliszu, 4 sierpnia spotkanie z Władzami lokalnymi i zaangażowanie w akcję Dyrekcji MOSIR Konin) kwiecień-sierpień 2017 roku.
W okresie 17 sierpnia – 30 września 2018 roku prowadziła akcję zbierania głosów na film „Noce i dnie” w Plebiscycie organizowanym przez DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. „Noce i dnie” otrzymały Tytuł Najwspanialszego Polskiego Filmu Wszech Czasów.
Wraz z m. in. J. Barańską, M. Luft, K. Strasburgerem, O. Łukaszewiczem wzięła udział w programie TVP2 „PnŚ Extra – szlakiem polskich seriali – Noce i dnie”.
W okresie 22 stycznia – 13 lutego 2022 roku podjęła na zaproszenie kierownika Działu Programowego Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego współpracę przy organizacji wydarzenia „Spotkanie w nenufarach” (zapraszanie gości oficjalnych związanych z twórczością Marii Dąbrowskiej (literacko/w tym spadkobierców pisarki/kontakt z Panem Jerzym Szumskim) oraz Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka (filmowo), kontaktowanie kierownika Działu Programowego FINA z Jadwigą Barańską i Jerzym Antczakiem, a także innymi bohaterami spotkania z twórcami filmu „Noce i dnie”, do których Filmoteka nie posiadała kontaktu. Skontaktowanie Filmoteki z Katarzyną Gliwą kierownikiem Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków – oddział Muzeum Historii Katowic. Dbanie na miarę możliwości współpracownika i firmy zewnętrznej zaproszonej do współorganizacji by nikt z żyjących członków obsady i ekipy filmu nie został pominięty; promocja w kanałach social media związanych tematycznie z twórczością i osobami Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka; promocja międzynarodowa poprzez media Polonijne i kontakt z Polskimi Przedstawicielstwami Dyplomatycznymi (powiadamianie o międzynarodowym streamingu filmu, z napisami anglojęzycznymi i spotkania z twórcami bez geoblokady, Polaków na świecie – w korespondencji do Ambasad i Konsulatów Rzeczypospolitej Polskiej); przygotowanie i poprowadzenie w ramach ATAI Amatorskiego Teatru Artystycznej Inspiracji stoiska literacko-filmowego z książkami i płytami muzycznymi i filmowymi związanymi tematycznie z wydarzeniem).

Działania aktorskie:

Debiutowała jako aktorka śpiewająca podczas Wigilii Literackiej Środowisk Twórczych 13 stycznia 2011 roku, współtworząc wraz z Jarosławem Dąbrową i Stanisławem Prokopczykiem ilustrację muzyczną uroczystości, jako aktorka dramatyczna – rolą Jadwigi Bienieckiej w reżyserowanym przez siebie, na podstawie własnego scenariusza, spektaklu ,,Rycerz Niepokalanej”, którego prapremiera odbyła się 1 października 2011 roku, na deskach sceny kina ,,Kalejdoskop” w Płońsku.
Podczas rozdania nagród w konkursie ,,Niepodległa Tradycja, a Współczesność”, które odbyło się 13 listopada 2012 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie, przedstawiła program artystyczny złożony z pieśni patriotycznych, wykonywanych z towarzyszeniem publiczności, opatrzonych komentarzem dotyczącym ich historii.
6 września 2014 roku-poprowadziła wraz z Karolem Strasburgerem, przygotowaną przez siebie konferansjerkę I części koncertu „Polskie noce i dnie”. Część ta poświęcona była muzyce Waldemara Kazaneckiego i stanowiła Inaugurację Jubileuszu Nocy i Dni. Wykonała wtedy również premierowo, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod dyrekcją Janusza Powolnego, piosenkę „Epilog do pewnej znajomości” z własnym tekstem, napisanym do muzyki Waldemara Kazaneckiego.
11 października 2014 roku-wspólnie z Wojciechem Świętońskim- pianistą i Bartłomiejem Sudakiem – wokalistą-wykonała koncert pieśni patriotycznych „Dni krwi i chwały”.
29 sierpnia 2015 roku Podczas 350 spotkania Kawiarenki Słodkiego Radia Retro, w cyklu spotkań organizowanych przez Danutę Żelechowską i Jana Zagozdę w Studiu Koncertowym PR im. A. Osieckiej zagrała wspólnie z Maciejem Skrzeczkowskim koncert ,,Warszawskie dzieci”
Przygotowała i przedstawiła wspólnie z Wojciechem Świętońskim gawędę słowno-muzyczną „Noce i dnie polskości’’ 6 grudnia 2015 Kroczewo
17 września 2016 roku wystąpiła śpiewając utwór z repertuaru Ordonki „Miłość Ci wszystko wybaczy” w Studiu im. A. Osieckiej w PR podczas Finału Konkursu Wokalistów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga
29 września 2018 roku w Sokołowie Podlaskim wspólnie ze Stanisławem Górką poprowadziła konferansjerkę i przygotowała oprawę muzyczną Gali Finałowej I Festiwalu Twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka, akompaniował Im Maestro Jerzy Derfel
25 listopada 2018 roku została zaproszona przez Organizatorów na spotkanie autorskie poprzedzające Galowy Pokaz Filmu „Noce i dnie” odbywający się w DCF Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu na Finał Plebiscytu na Najwspanialszy Polski Film Wszech Czasów.
1 grudnia 2019 roku wraz z m. in. Jadwigą Barańską, Karolem Strasburgerem, Moniką Luft i Olgierdem Łukaszewiczem wzięła udział w programie TVP2 PNŚ Extra Śladami Polskich Seriali, pomagała także Ekipie Programu: Wydawcy-Karolowi Standowiczowi i Autorom Annie Matusiak-Rześniowieckiej i Krzysztofowi Rześniowieckiemu w zapraszaniu Gości do tego odcinka; wielokrotnie była zapraszana do audycji Polskiego Radia RDC.
przeprowadziła zajęcia warsztatowe teatralno-filmowe dla dzieci i młodzieży dwujęzycznych w Polskiej Szkole im. Hetmana K. Chodkiewicza pod patronatem św. Jana Pawła II w South Norwood, Wielka Brytania (O „Tangu” dla klasy maturalnej i o kinie i kinematografii dla klasy VII) 6 i 13 marca oraz 25 czerwca 2021 roku
Zaproszona przez Arkadiusza Błaszczyka kuratora wydarzenia miejskiego X Narodowe Czytanie „Moralność Pani Dulskiej” w Kaliszu zagrała w II scenie sztuki Hesię 4 września 2021 roku
Zagrała u boku Adki Jędroszek jedną z sióstr w „Naszej bramie” – etiudzie egzaminacyjnej Katarzyny Kosajdy zdającej na Wydział Reżyserii Filmowej w PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi (Katarzyna Kosajda została przyjęta na studia w historycznej rekrutacji, podczas której przyjęte zostały same kobiety, jak napisała następnego dnia po ogłoszeniu wyników prasa „7 Wspaniałych”) 7 września 2021 roku
Zaproszona przez Dyrektora MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu Roberta Kucińskiego uczestniczyła w organizowanym przez Sieraszewski Dance Studio, MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu i Starostwo Powiatowe w Kaliszu Biciu Rekordu W Ilości Osób Tańczących W Tym Samym Czasie Walca Wiedeńskiego do walca z filmu „Noce i dnie” m. in. przygotowując stoisko filmowo-literackie i realizując reportaż z wydarzenia 22 maja 2022 roku

W swoim repertuarze wokalnym ma: pieśni patriotyczne, ludowe, kolędy, utwory klasyczne, a także z zakresu piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej oraz blisko 30 piosenek z repertuaru Ordonki.

Utwory ,,Miłość Ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak”, a także „Kwiaty polskie” w Jej wykonaniu kilkukrotnie emitował w swojej audycji w I Programie PR Kazimierz Kowalski.
zaproszona przez organizatorów do składu komisji konkursowej, uczestniczyła w Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej, odbywającym się w Gimnazjum im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze 23 marca 2012 roku, 20 marca 2015 roku, 18 marca 2016 roku, 29 marca 2017 roku.
Zaproszona przez organizatorów, do składu komisji konkursowej, uczestniczyła w ,,Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej”, odbywającym się w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze 19 Marca 2015 roku, 17 marca 2016 roku, 28 marca 2017 roku.

Reżyseria:

„Reklama Szkoły Filmowej/Reklama PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi”

Lilianna Lewandowska w portalach branżowych:

Lilianna Lewandowska w Portalu www.filmpolski.pl

Copyright © Lilianna Lewandowska