Biografia

Lilianna Lewandowska
ur. 20 czerwca 1990 roku w Płońsku;

1 października 2016 roku rozpoczęła studia na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi;
W roku 2015/2016 podjęła kształcenie w Studium Aktorskim, w którym nauki co prawda nie zakończyła dyplomem, bo i dyplom i drugi semestr skupione były na sztuce współczesnej, a Jej zależało zawsze na klasyce i nie chciała robić czegoś sprzecznego z samą sobą, ale, jak podkreśla Bardzo Ceni ten czas w Studium spędzony, bo wiele nauczyła się podczas pierwszego semestru Studium od Wspaniale prowadzących zajęcia i umiejących przekazać swoje wiedzę, warsztat i miłość do pracy aktorskiej Pań Profesor Laury Łącz i Ewy Kani.
Aktorka (śpiewająca stylem Jadwigi Barańskiej, zajmująca się przede wszystkim klasyką), scenarzystka, autorka słów do piosenek, dziennikarka i jak sama o sobie mówi nade wszystko pisarka, a prywatnie ,,Barbara Niechcicowa”, Dyrektor Artystyczny i Producent Festiwalu Twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka, kierownik artystyczny ATAI Amatorskiego Teatru Artystycznej Inspiracji, który zaczęła tworzyć w marcu 2011 roku i przekształciła w firmę 3 listopada 2017, organizatorka spotkań autorskich z artystami w autorskim cyklu ,,Spotkania ze sztuką”, których gośćmi byli w 2011 roku 21 maja aktorka Beata Bandurska, 10 września reżyser dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, a w 2012 roku 19 marca reżyser Stanisław Jędryka, 10 września ,,człowiek chwytający przyrodę na gorącym uczynku” filmowiec Tomasz Ogrodowczyk; autorka wierszy i niewydanej jeszcze książki pt.-,,Marii Dąbrowskiej Myśli Niedokończonych, ciąg dalszy-czyli epilog do Nocy i Dni”, która jest kontynuacją powieści Marii Dąbrowskiej ,,Noce i dnie”. Artykuły prasowe Jej pióra ukazywały się czasem na łamach gazety ,,Wirtualny Płońsk”. Prowadziła w internacie przy I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku spotkania z młodzieżą: 5 grudnia 2011 roku warsztaty teatralne, 14 maja 2013 roku Spotkanie na temat praw autorskiego, wykonawczego, producenckiego i wydawczego. Jest pomysłodawczynią, koordynatorem i główną organizatorką Jubileuszu ,,Nocy i dni”. 6 września 2014 roku-poprowadziła wraz z Karolem Strasburgerem, przygotowaną przez siebie konferansjerkę I części koncertu „Polskie noce i dnie”. Część ta poświęcona była muzyce Waldemara Kazaneckiego i stanowiła Inaugurację Jubileuszu Nocy i Dni. Wykonała wtedy również premierowo, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod dyrekcją Janusza Powolnego, piosenkę „Epilog do pewnej znajomości” z własnym tekstem, napisanym do muzyki Waldemara Kazaneckiego.
W dniach 19-23 stycznia 2015 roku wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zespołem Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku, współorganizowała przygotowany przez Samorządy Uczniowskie Przegląd Twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka. Realizowała relacje reporterskie z Gdynia Film Festiwal – wrzesień 2015
Prowadziła audycję autorską „Spotkania ze sztuką” na antenie KRDP – sierpień – listopad 2015
W 2015 roku prowadziła akcję zbierania głosów w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej (Magdalena Zawadzka otrzymała tytuł Mistrza) i plebiscycie Diamentowych Lwów (zostali nagrodzeni: Jadwiga Barańska – jako najlepsza aktorka 40 – lecia i Jerzy Antczak za Noce i Dnie – jako najlepszy film 40 – lecia
W maju 2016 zgłosiła kandydaturę do nominacji w plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej (zgłoszona przez nią Jadwiga Barańska znalazła się w gronie nominowanych, a 19 września 2016 roku otrzymała tytuł Mistrzyni Mowy Polskiej Vox Populi)
Zajmowała się promocją i kontaktem z mediami oraz Public Relations przy organizacji akcji: Biegiem na Koniec Świata dla Asi (promocja na Face Book-u, 29 lipca obecność podczas łódzkiego odcinka biegu TVP3 Łódź na trasie, 3 sierpnia spotkanie ekipy biegowej z Władzami Powiatowymi Powiatu Kaliskiego i dziennikarką PR Kalisz oraz zaaranżowanie uczestnictwa ekipy biegu w urodzinach Olimpijki Marty Walczykiewicz organizowanych z okazji 30 urodzin i 20-lecia kariery przez Siostrę Jubilatki i Urząd Miasta w Kaliszu, 4 sierpnia spotkanie z Władzami lokalnymi i zaangażowanie w akcję Dyrekcji MOSIR Konin) kwiecień-sierpień 2017 roku.
W okresie 17 sierpnia – 30 września 2018 roku prowadziła akcję zbierania głosów na film „Noce i dnie” w Plebiscycie organizowanym przez DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. „Noce i dnie” otrzymały Tytuł Najwspanialszego Polskiego Filmu Wszech Czasów.
Działania aktorskie:
Debiutowała jako aktorka śpiewająca podczas Wigilii Literackiej Środowisk Twórczych 13 stycznia 2011 roku, współtworząc wraz z Jarosławem Dąbrową i Stanisławem Prokopczykiem ilustrację muzyczną uroczystości, jako aktorka dramatyczna-rolą Jadwigi Bienieckiej w reżyserowanym przez siebie, na podstawie własnego scenariusza, spektaklu ,,Rycerz Niepokalanej”, którego prapremiera odbyła się 1 października 2011 roku, na deskach sceny kina ,,Kalejdoskop” w Płońsku.
Podczas rozdania nagród w konkursie ,,Niepodległa Tradycja, a Współczesność”, które odbyło się 13 listopada 2012 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie, przedstawiła program artystyczny złożony z pieśni patriotycznych, wykonywanych z towarzyszeniem publiczności, opatrzonych komentarzem dotyczącym ich historii.
6 września 2014 roku-poprowadziła wraz z Karolem Strasburgerem, przygotowaną przez siebie konferansjerkę I części koncertu „Polskie noce i dnie”. Część ta poświęcona była muzyce Waldemara Kazaneckiego i stanowiła Inaugurację Jubileuszu Nocy i Dni. Wykonała wtedy również premierowo, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod dyrekcją Janusza Powolnego, piosenkę „Epilog do pewnej znajomości” z własnym tekstem, napisanym do muzyki Waldemara Kazaneckiego.
11 października 2014 roku-wspólnie z Wojciechem Świętońskim- pianistą i Bartłomiejem Sudakiem – wokalistą-wykonała koncert pieśni patriotycznych „Dni krwi i chwały”.
29 sierpnia 2015 roku Podczas 350 spotkania Kawiarenki Słodkiego Radia Retro, w cyklu spotkań organizowanych przez Danutę Żelechowską i Jana Zagozdę w Studiu Koncertowym PR im. A. Osieckiej zagrała wspólnie z Maciejem Skrzeczkowskim koncert ,,Warszawskie dzieci”
Przygotowała i przedstawiła wspólnie z Wojciechem Świętońskim gawędę słowno-muzyczną „Noce i dnie polskości’’ 6 grudnia 2015 Kroczewo
17 września 2016 roku wystąpiła śpiewając utwór z repertuaru Ordonki „Miłość Ci wszystko wybaczy” w Studiu im. A. Osieckiej w PR podczas Finału Konkursu Wokalistów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga
29 września 2018 roku w Sokołowie Podlaskim wspólnie ze Stanisławem Górką poprowadziła konferansjerkę i przygotowała oprawę muzyczną Gali Finałowej I Festiwalu Twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka, akompaniował Im Maestro Jerzy Derfel
25 listopada 2018 roku została zaproszona przez Organizatorów na spotkanie autorskie poprzedzające Galowy Pokaz Filmu „Noce i dnie” odbywający się w DCF Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu na Finał Plebiscytu na Najwspanialszy Polski Film Wszech Czasów.

1 grudnia 2019 roku wraz z m. in. Jadwigą Barańską, Karolem Strasburgerem, Moniką Luft i Olgierdem Łukaszewiczem wzięła udział w programie TVP2 PNŚ Extra Śladami Polskich Seriali, pomagała także Ekipie Programu: Wydawcy-Karolowi Standowiczowi i Autorom Annie Matusiak-Rześniowieckiej i Krzysztofowi Rześniowieckiemu w zapraszaniu Gości do tego odcinka; wielokrotnie była zapraszana do audycji Polskiego Radia RDC.

W swoim repertuarze wokalnym ma: pieśni patriotyczne, ludowe, kolędy, utwory klasyczne, a także z zakresu piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej oraz blisko 30 piosenek z repertuaru Ordonki.

Utwory ,,Miłość Ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak”, a także „Kwiaty polskie” w Jej wykonaniu kilkukrotnie emitował w swojej audycji w I Programie PR Kazimierz Kowalski.
zaproszona przez organizatorów do składu komisji konkursowej, uczestniczyła w Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej, odbywającym się w Gimnazjum im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze 23 marca 2012 roku, 20 marca 2015 roku, 18 marca 2016 roku.
Zaproszona przez organizatorów, do składu komisji konkursowej, uczestniczyła w ,,Konkursie Recytatorskim Poezji Współczesnej”, odbywającym się w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze 19 Marca 2015 roku, 17 marca 2016 roku

Copyright © Lilianna Lewandowska